Podsumowanie proroczych oczekiwan w czasach Jezusa

 

Zycie, smierc i zmartwychwstanie Jezusa nie mozna zrozumiec bez odniesienia do przepowiedni zydowskiej. Te wskazuja na nadejscie "Królestwa Bozego", w którym bosko mianowany postac znana jako Mesjasza bedzie uczestniczyc. Jesli wiara chrzescijanska utrzymuje, ze Jezus jest Mesjaszem, aby nasza wiedza o nim musi byc zakorzeniona w biblijnych opisach Mesjasza. Sam Jezus zostalby kierowac sie ta wiedza. Bedziemy podsumowac punkty informacji poprowadzona od prorockiej Pisma. Bedzie to obejmowac obraz ostatnich dniach jako Jezus moze sam nie rozumial.

Pierwszym z nich jest kontekst kulturowy, w którym zostaly dokonane proroctwa. Mówimy o kulturze religijnej wraca do Mojzesza Jakuba i Abrahama. Pomysl stykajacej Boga wyprzedza cywilizowanych spoleczenstw. Szamanskich kaplani wielu kulturach dazyc do komunikowania sie ze swiatem duchów, a przede wszystkim duch zmarlych przodków, aby zapewnic szczescie i pomyslnosc dla ludzi zyjacych w ich spolecznosci.

Pan, Bóg Hebrajczyków, jest identyfikowany jako rodowego ducha w swoim pierwszym spotkaniu z Mojzeszem ". Jestem Bogiem twoich forebearers, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba" (Wj 3: 6) Pó?niej, ten Bóg jest identyfikowany jako srodek wyzwolenia z Egiptu. Przed podaniem dziesiec przykazan, Bóg mówi: "Ja jestem Pan, twój Bóg, który cie wywiódl z Egiptu, z ziemi niewoli." (Wj 20: 2)

Bóg staje sie w ten sposób postac w historii, który ma wladze nad natura. Mimo ze faworyzuje zydów nad innymi narodami. Jego tozsamosc odzwierciedla kompozyt wspomnien, które obejmuja zarówno wyjscia z Egiptu i obietnice Abrahamowi i jego potomstwu, ze oni posiedli ziemie Kanaan.

Kult powstal ku czci Jahwe. Zlecenie ksiezy potomkami Aarona przeprowadzone rytualy w swiatyni. Monarchia usankcjonowane przez Boga zostal stworzony przede wszystkim, w osobie Saula, a potem, Dawid, Salomon i ich potomków. Ponadto, nie bylo swietych zwanych proroków, którzy mówili pod natchnieniem Bozym. Ich wypowiedzi reprezentowane bezposrednia komunikacje miedzy Bogiem a Jego ludem. Prawdziwosc tych oswiadczen wierzono absolutna. W odróznieniu od innych narodów, królestw, które zaufanych w ziemskich bogactw i potegi, naród zydowski zyl pod rzadami przedstawicieli Boga.

Gdy alfabetyczne pismo rozprzestrzeniaja sie spoleczenstw Bliskiego Wschodu w pierwszej polowie 1 tysiaclecia p.n.e., technologia ta stala sie uzytecznym narzedziem do nagrywania wspomnien narodowych. Wspomnienia stworzenia swiata i kontaktu Boga z patriarchów i Mojzesza zostaly spisane. Potem przyszedl kronikach królów, historii narodu zydowskiego. Historia byla waznym rodzajem pracy pisemnej. Wtedy sztuka pisania byla polaczona z tradycja proroctwa.

Amos, pierwszy zapis proroka prowadzone historie przeszlosci w przyszlosc. Jako prorok Bozy, byl Uwaza sie, ze prezentuje sie komunikat, ze pochodzi od Boga. Bóg zna cala historie jego tworzeniu; a wiec tych, którzy mówil w Jego imie zostalo zaklada sie prezentuje prawdziwy obraz tego, jak w przyszlosci bedzie rozwijac.

Sa pewne zalozenia kulturowe, które podkladania profetyczny Pisma. Pismo sama zaklada pewna zycie pod kolejnych autorów. W tym czasie, ze Jezus zyl, biblijne oczekiwania zostaly gromadzac ponad osmiu wieków. Chcialbym porównac je z dramatycznego scenariusza. Przyjmujac role Mesjasza, Jezus musial podazac ta skrypt we wszystkich jego zawilosci.

swiadome wysilki Jezusa do wypelnienia proroczych pism wplyw na historie swiata. Z historycznego punktu widzenia, wazne jest, aby wiedziec, w jaki sposób Pismo tworzone przez proroków Starego Testamentu motywowane Jezusa. Wazne jest, aby znac poszczególne elementy biblijne, które przyczynily sie do idei Królestwa Bozego.

Tutaj jest kilka z nich:

1. Dwa królestwa, które udalo królestwa Dawida i Salomona byly otoczone wrogimi sasiadami. Na wlasna reke, wydawalo sie, ze te narody zostana pochloniete przez obce imperia. Prorocy sobie wyobrazic, ze w "Dniu Panskim", Bóg interweniuje w sprawy ziemskie i pozwalaja zydzi, aby pokonac swoich ziemskich wrogów.

2. Amos pomyslany inny wynik. W Dniu Jahwe rzekl Bóg interweniuje w pokonaniu zarówno zydów, jak i ich sasiadów. Jednak Bóg pozwolilby naród zydowski ponownie rosnac w mocy i chwale. Pomysl zydzi cierpia natychmiastowa porazke ale pó?niej przywracana jest równiez w Ozeasza, Micah, Sofoniasza, Izajasza i Jeremiasza. Zastapil on wczesniej, prostsza koncepcje "Dnia Jahwe".

3. Amos wprowadzil idee, ze tylko czesc ludnosci zydowskiej beda uczestniczyc w krajowym renowacji: te znajdujace sie mile Bogu. ?li ludzie gina w okresie Bozego gniewu. Nie bedzie "przesiewanie" ludzi ze wzgledów moralnych. Pomysl ten jest odbierany przez Ezechiela, który wyobraza sobie, ze osoby z zaznaczonymi czolach zostana zapisane przed zniszczeniem; i Malachiasza, który opisuje proces wyroku w zakresie rafinacji metali szlachetnych.

4. Amos oglosil, ze Bóg bedzie sadzil osoby na podstawie etycznego postepowania, zamiast wykonywania rytualów. ofiary ze zwierzat nie mógl wygrac przychylnosc Boga. Bóg woli dary prawosci, sprawiedliwosci i milosierdzia.

5. Izajasza i Jeremiasza zwiazane proroctwo narodowego zniszczenia i umorzenia wydarzeniach w swoim czasie. Do Izajasza, mieszkajacych w 8 wieku p.n.e., Asyria postawil szef zagrozenie dla Izraela i Judy. Do Jeremiasza, zyjacych sto lat pó?niej, Babilon pod Nabuchodonozora zalozyc te role. W obu przypadkach prorocy poradzil zydom nie oprzec sie wroga, ale przyjmuja swój los jako reprezentujacy wole Boza. Ci dwaj prorocy zyskal prestiz z faktu, ze ich przepowiednie pó?niej stalo sie rzeczywistoscia. Asyria i Babilon bylo w rzeczywistosci, zdobyc dwie zydowskie królestwa.

6. Podczas Amos wspomnial "Rais (ing) przybytek Dawida, który jest upadlym" Izajasz wysunal idee narodowego renowacji. Powiedzial, ze przywrócil królestwo bedzie "Królestwo Pokoju". Izajasz byl pierwszym prorokiem, aby wspomniec o "Mesjasza". Ta osoba byl Bozym "namaszczony" jeden, potomek Dawida, który bedzie rzadzil królestwem zydowskim po tym jak zostal przywrócony. Idea Mesjasza, potomka Dawida powolany przez Boga, aby wykluczyc jego królestwo, jest powtarzane przez proroków Jeremiasza, Ezechiela, Aggeusza, Zachariasza, a Ezdrasz.

7. Izajasz oswiadczyl równiez, ze przywrócil królestwo Dawida bedzie bezgraniczna i wieczna. (Iz 9: 7) Jest to pierwsza wskazówka wiecznego królestwa, podkreslana przez proroków, takich jak Daniel.

8. Izajasz napisal, ze przyjscie królestwa Bozego bedzie towarzyszyc cudownych wydarzen w naturze. Dzikie zwierzeta nagle sie oswoic. Zarówno ludzi i zwierzeta stana sie spokojne. Ezechiel opisal sprezyne wód cudownych, ze któras sie pod narozniku swiatyni i poplynela do Morza Martwego, zabicie ryby w tym morzu i odzywcze drzew na jej brzegu. Ich liscie nigdy nie wiedna.

9. Jeremiasz mówil o nowym przymierzu, które Bóg chce uczynic z Izraelem. Jej przepisy nie zostana zapisane na papierze, ale w sercach ludzi. Bóg wybaczy grzechy i nie dazyc kare. Nie bedzie nowego uduchowione Brytania.

10. Jeremiasz powiedzial, ze poganie tez mialoby miejsce w królestwie Bozym. Ten pomysl jest nadal rozwijany w Drugiej Ksiedze Izajasza. Jesli inne narody czcili Jahwe, to znaczy, ze jest uniwersalna Boga niz bóg danego narodu. Natura tez sluchali tego Boga.

11. Ezechiel przewidywal, ze swiatynia bedzie cudowne, cudowne, nadprzyrodzone miejsce. Jerozolima stala sie idealnym miastem.

12. W Ezechiela znajduja wizje zderzenia obcych armii i armii Boga. Wyobraza sobie, ze Jerozolima jest otoczony i zaatakowany przez sily zla, zwlaszcza z pólnocy. Te armie zostaly zniszczone na Górze Syjon. W Apokalipsie Enocha, napastnicy sa identyfikowane jako Partowie i Medowie ze wschodu.

13. Drugi Izajasz podkreslic uniwersalnosc Pan, Stwórca wszechswiata. Cuda wystepujace w przyrodzie swiadcza o jego wyjatkowej mocy.

14. 53. rozdzialu Izajasza przedstawia portret cierpiacego slugi Bozego, Izraela, którego nieszczesliwe doswiadczenia w okresie wygnania sa przeznaczone do uwielbienia Boga poganom. Ten sluga jest zalosny widok: "wzgardzony" wsród ludzi "przebity za nasze grzechy", "doprowadzily jak owca na rze?", milczacy przed oskarzycieli "jak owce, która jest niemy przed kombajnów", "przypisuje sie grób wsród bezboznych "Boga" Tortured sluga ... który stal sie ofiara za grzech ... aw reku przyczyna Pana nada. Po wszystkich swoich bólów ze beda skapane w swietle. "

15. Na koncu Ksiegi Izajasza, pisarz mówi o tworzeniu "nowe niebiosa i nowa ziemie". Oto królestwo Boze staje sie calkowicie nadprzyrodzone. Ten schemat boskiej interwencji nie odnosi sie do ludzkiej historii, ale zastepuje go.

16. Aggeusz i Zachariasz powrócil do idei, ze Królestwo Boze pod panowaniem potomka Dawida pójdzie chwili obecnej. Poniewaz poprzedni prorocy dodal nadprzyrodzone i cudowne mozliwosci do Królestwa, Zerubbabbel nie byla w stanie sprostac oczekiwaniom.

17. dodaje sie do przepowiedni Malachiasza zydowskiej idei, ze przed "wielki i straszny dzien Pana" Bóg zesle proroka Eliasza z powrotem na ziemie "pogodzic ojców do synów i synów do ojców." Pokolenie wówczas zyjacych mialoby ostatnia szanse zalowac za swoje grzechy.

18. Prorok Joel Przewiduje sie, ze Królestwo Boze bedzie poprzedzone okresem, kiedy swiat bedzie uduchowione. Ziemskie rzeczy, które rozpuszczaja sie w duchu. Mlodzi ludzie beda prorokowac, a starzy ludzie snili. Bóg wyleje swego ducha na calej ludzkosci, jak dziwne zwiastuny pojawily sie na niebie.

19. Joel dozwolone równiez kazdy, kto zwrócil sie do Pana z nazwy maja byc zapisywane w okresie tuz przed królestwem Bozym przybedzie. Pomysl ostatniej chwili nawrócenia i zbawienia jest zbierany w Apokalipsie Enocha.

20. Autor 24. przez 27. rozdzialów Izajasza wspomniano cudowna uczte przygotowana na górze Syjon - "bankiet bogatej taryfy dla wszystkich narodów, Bankiet win dobrze dojrzewa". Jest to posilek nalezy zjesc w mesjanskim królestwie. Jezus dal jego zwolennicy podglad tego swieta.

21. Iz 24-27 zawarte niebianskie istoty w scenariuszu wydarzen poprzedzajacych ostatnich dniach. Bóg ukarze "wojsku niebieskiemu", jak i ziemskich królów, umieszczajac je w wiezieniu. Oni sa upadlymi aniolami, a Zoroastrian innowacji.

22. Iz 24-27 mowa innej koncepcji zaratusztrianskiej w slowach "twój zyje na zywo, a ich ciala zmartwychwstanie". To zmartwychwstanie, wydarzenie, które odbedzie sie, gdy Królestwo Boze przychodzi. Pó?niejsze proroków, takich jak Daniel, Henocha, Ezdrasza i Barucha wspomniec równiez w tym wydarzeniu. Koncepcja zostala zaakceptowana przez innowatorów religijnych, takich jak faryzeuszy, a takze przez Jezusa.

23. Zachariasz 9-14 dodal kilka szczególów wystepujacych w czterech Ewangeliach. Widzimy na przyklad zwycieski król (Jezus) jedzie do Jerozolimy na grzbiecie osla. Slyszymy o "bezuzytecznej pasterza", który porzuca owce i trzoda sa rozproszone. Czytamy o mieszkanców Jerozolimy "wyglad (ing) na Tego, którego przebili" i "kwilenie (ing) nad nim jak nad jedynakiem." I, oczywiscie, "trzydziesci srebrników" ma oczywiste odniesienie.

24. Zachariasz 9-14 wspomniano "?ródlo ... (z) wody zywej", która "Usun wszystkie grzechy i nieczystosci." Jan Chrzciciel usunac grzech przez zanurzenie w wodzie.

25. W Dniu Panskim, pisal Zachariasz 9-14, "Pan staje sie królem nad cala ziemia". Sam Bóg bedzie rzadzil tego królestwa na ziemi.

26. Zachariasz 9-14 dalej "wielka panika", które moga sie pojawic przed Dniem Panskim. Bogactwo okolicznych narodów, koni i wielbladów, i wszystkich innych zwierzat w ich armiach zostanie zniszczona podczas gdy grupa wiernych przetrwal w Jerozolimie. Takie fragmenty opisuja "pre-mesjanistyczny ucisk" - okres skrajnego cierpienia, które mialy miejsce przed Brytania przybywa. To jest temat równiez w Malachiasza. Ksiega Daniela zwiazane ucisk z cierpieniem, które mialo miejsce, gdy grecki cesarz Antioch Epifanes IV zbezczescil swiatynie w Jerozolimie. Apokalipsa Enocha mowa czlonków rodziny atakuja sie nawzajem "w bezsensownej wscieklosci".

27. Ksiega Daniela zwiazany wygladu Królestwa do kolejnych imperiów politycznych: Babilon, Mediów, Persji i imperium grecki Seleucydów. Po tych obce imperia przyszedl i odszedl, wieczne królestwo bedzie ustanowione. Wizja Daniela ujrzal postac czlowieka, któremu "królewska moc" zostala podana. Jego wyzszosc moralna jest postrzegane w swojej ludzkiej reprezentacji podczas gdy poprzednie imperia byly reprezentowane przez bestie.

28. Daniel pomyslany Mesjaszem byc "syn czlowieczy" zamiast potomkiem króla Dawida. Bylby nadnaturalna postac, "nadchodzi z oblokami niebieskimi", który zostanie przedstawiony na tronie Boga. Daniel jest ostateczne charakterystyka Mesjasza jako "Syn Czlowieczy", którego Schweitzer nazywa "wladca heaven-sent w Królestwie Bozym".

29. 12. rozdzial Daniela zawiera dwie koncepcje, które sa krytyczne dla scenariuszy ostatnich dni: pre-mesjanistyczny ucisk i umarlych. W czasie, kiedy archaniol Michal pojawil sie "nie bedzie czasem ucisku, jakiego nie bylo, poniewaz stal sie naród, az do tego momentu, ale w tej chwili twoi ludzie zostana dostarczone, kazdy, kto jest napisane w ksiazce. Wielu z tych, którzy spia w prochu ziemi, obudza sie, jedni ku zywotowi wiecznemu, a niektóre z wyrzutem wiecznego odrazy ". (Daniela 12: 1-2)

30. Apokalipsa Enocha przedstawia sytuacje dusz czekajacych na ostatnim wyroku odbedzie sie nadejscia Królestwa Bozego. Upadle anioly wieziony w wykopie powyzej plonacego ognia. Sprawiedliwi umarli czekaja w innym miejscu. Czas przybycia Brytanii zalezy od tego jak szybko liczba przydzielonych pomieszczen w niebie moze byc wypelniona dusz.

31. Apokalipsa Enocha oferuje nastepujacy scenariusz wydarzen w ostatnich dniach: (a) atak na Jerozolime przez zlych królów wschodu, (b) wielki ucisk, (c) Zmartwychwstanie, (D) przybycia Syna Czlowieczego (Mesjasz) z nieba, (e) Sad Ostateczny, prowadzonego przez Syna Czlowieczego, (f) Syna Czlowieczego siedzacego na tronie królestwa Bozego rzadzacej domene zamieszkaly przez prawych sposród zmartwychwstaly martwe, nadnaturalnie przeksztalcone ocaleni z ostatniego pokolenia, aniolów i innych niebianskich jako grzesznika znosic wieczne kary. Madrosc pomyslany jako niebianskiej istoty przychodzi na ziemie zamieszkuja te nadprzyrodzona Królestwa.

32. Psalmy Salomona ozywia idee, ze jest potomkiem Dawida bedzie panowac królestwo Boze jako Mesjasza; Jednakze, poniewaz królestwo ma byc wieczne, ten Mesjasz bedzie nadprzyrodzony charakter. Bylo jasne, jak mialby byc potomkiem Dawida. Podczas gdy zmartwychwstaly zyje by uczestniczyc w tym Królestwie, tylko sprawiedliwi beda wskrzeszeni. Niesprawiedliwych zmarlych zatrzymalbym sie martwy.

33. apokalipsy Barucha i Ezdrasza zaproponowal rozwiazanie problemu z Dawidowego Mesjasza w nadprzyrodzonego królestwa. Nie byloby w tym dwa królestwa. Pierwszy królestwo bedzie rzadzone przez potomka Dawida. Tych w ostatniej generacji którzy przezyli ucisk bedzie przeksztalcony nadprzyrodzonych istot. Mesjasz, który byl potomkiem Dawida bedzie rzadzil tym królestwie przez 400 lat (w zaleznosci od Ezra). Wtedy Mesjasz i wszyscy mieszkancy tego królestwa umrze. Po siedmiu dniach kosmicznej ciszy, drugie królestwo przyjdzie do istnienia. Poniewaz jest to Królestwo Boze, sam Bóg bedzie jego wladca i sedzia. Zmarly zostanie wskrzeszony. wieczne królowanie Boga zaczna.

Pisanie w ciagu osmiu wieków, prorocy wyrazone rózne wersje tego procesu, w którym Królestwo Boze bedzie ustanowiony na ziemi. W calosci, proroctwa Starego Testamentu tworzy oczekiwanie boska interwencje w sprawy ludzkie. Tworzy scenariusz wydarzen w ostatnich dniach, gdy burzliwe wydarzenia ludzkiej historii sa zastepowane przez warunek stalego perfekcji podobnie zastapienie zycia przez smierc. Jednak uwaza sie, ze zmartwychwstali ludzie, podobni do Chrystusa, nadal bedzie "na zywo" w nadprzyrodzonego królestwa Bozego. Stana sie istoty anielskie-podobne.

Jestesmy zainteresowani, aby zobaczyc, jak Jezus zinterpretowal proroczych pism. Schweitzer twierdzi, ze Jezus przyniósl Królestwa poprzez spelnienie warunków biblijne. Gdy zostaly spelnione pewne warunki, Królestwa przybyl. Aby zrozumiec motywacje Jezusa wazne jest, aby wiedziec, jakie warunki musialy byc spelnione. Dwa glówne warunki byly: wczesniejsze pojawienie Eliasza i doswiadczenie pre-mesjanistyczny ucisku.

Zobacz ostatni odcinek zycia historycznego Jezusa.

Kliknij na tlumaczenia na:

Angielski - Francuski - Hiszpanski - Niemiecki - Portugalski - wloski

Uproszczony Chi?ski - Indonezyjski - Turecki - holenderski - Rosyjski

 
  back to: home page    to: teller of stories
'

Copyright 2017 THISTLEROSE Publikacje - wszelkie prawa zastrzezone

http://www.BillMcGaughey.com/jewishprophecyj.html